Az ivartalanítás fontossága

Mint a legtöbb fajtamentő csapathoz, hozzánk az Összefogás A Szánhúzókért Alapítványhoz is gyakran érkezik érdeklődés: kiadjuk-e a gondozásunkban lévő kutyákat ivarosan? Ugye ivarosan adjuk örökbe a kinézett kutyát? Erre a kérdésre mindig, minden körülmények között egy válaszunk van: nem.

De miért nem…?

…hangzik el a szemrehányó kérdés megannyi esetben. Még az aktív kutyatartók nagy része sincs tisztában a magyarországi állatvédelem szomorú helyzetével.

Összetett problémáról van szó, amit mindenkinek ajánlott legalább kívülről megismernie, hogy megértse, miért tiltakozik minden felelősségteljes állatvédő szervezet az ivaros kutyák továbbadása ellen.

Magyarországon a becslések szerint sok százezer kóbor kutya él (a macskák száma gyakorlatilag megbecsülhetetlen). A számos állatvédő szervezet, alapítvány éjjel-nappal küzd a segítségre szoruló állatokért, de addig, amíg a megmentett, felelősen örökbe adott állat helyére pillanatokon belül minimum 6-12 kiskutya születik, addig ez csupán reménytelen szélmalomharc. Nincs ma Magyarországon gyakorlatilag olyan menhely, amely azonnal tud kutyát fogadni, mindenhol komoly napi küzdelmet jelent egy-egy segítségre szoruló állat elhelyezése (ha el tudják egyáltalán helyezni).

Megjegyezzük, ehhez a tevékenységhez az állatvédelmi szervezetek semmilyen állami támogatást nem kapnak, kizárólag adományokból és az adó 1%-ból befolyó összegekből tudnak gazdálkodni. Jelen helyzetben csak egy humánus és elfogadható módja van a felesleges szaporulat megakadályozásának, az ivartalanítás.